Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
SEO

Bir Siteye Gelen Bot Trafiği Nasıl Belirleyebilir ve Engelleyebilirsiniz ?

Bir Siteye Gelen Bot Trafiği Nasıl Belirleyebilir ve Engelleyebilirsiniz ?

Bir siteye erişen tüm insan dışı trafik, bot trafiği olarak adlandırılır. Web siteniz, iyi bilinen bir haber sitesi veya yeni kurulan küçük ölçekli bir şirket sitesi olsun,  Web siteniz eninde sonunda belirli sayıda bot ziyareti veya saldırısı alacaktır. Bot trafiği genellikle doğası gereği yıkıcı olarak yorumlanır; ancak, bu her zaman doğru değildir. Kuşkusuz, belirli bot davranışlarının düşmanca olması amaçlanmıştır ve verilere zarar verebilir. Bu web tarayıcıları bazen veri kazıma, dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları veya kimlik bilgisi doldurma için kullanılır.

Bot Trafiğini Tanımlamak ve Kaldırmak için Kanıtlanmış Stratejiler

Web uzmanları, potansiyel bot trafiğini tespit etmek için web sitelerine doğrudan ağ erişim isteklerini inceleyebilir. Bot trafiğinin algılanması, yerleşik bir web analizi aracıyla da desteklenebilir. Ancak, bot etkinliğinin ayırt edici özellikleri olan anormallikleri gözden geçirmeden önce, botlarla ilgili bazı önemli bilgilere bakalım.

“İyi Bot Trafiği” Tanımlanan Nedir?

Aşağıdaki botlar güvenilirdir ve uygulamalar ve web siteleri için faydalı cevaplar sunar.

Arama Motorları için Botlar

En belirgin ve popüler iyi botlar, web arama botlarıdır. Bu botlar çevrimiçi olarak gezinir ve site sahiplerinin web sitelerinin Bing, Google ve Yahoo arama sonuçlarında görüntülenmesine yardımcı olur. Arama motoru optimizasyonu (SEO) için faydalı araçlardır.

Botları İzleme

Yayıncılar, botları izleyerek sitelerinin güvenli, kullanılabilir ve en iyi performansı gösterdiğinden emin olabilir. Bir web sitesine düzenli aralıklarla ping atarak hala erişilebilir olup olmadığını kontrol ederler. Bu botlar, site sahiplerine inanılmaz derecede yardımcı oluyor çünkü bir şey arızalandığında veya web sitesi çöktüğünde yayıncıları anında bilgilendiriyorlar.

SEO Tarayıcıları

SEO tarayıcıları, sayfa tıklamaları, ziyaretçiler ve metin hakkında bilgi ve ölçüm sağlamak için bir web sitesini ve rakiplerinin web sitesini alıp analiz eden algoritmalardan oluşur. 

Bundan sonra, web yöneticileri artan organik arama performansı  ve yönlendirme akışı için içeriklerini tasarlamak için bu bilgileri kullanabilir  .

Telif Hakkı Botları

Telif hakkıyla korunan materyali izinsiz kimsenin kullanmamasını sağlamak için telif hakkı botları, yasalarla korunan fotoğrafları çevrimiçi olarak arar.

Kötü Bot Trafiği Olarak Tanımlanan Nedir?

Daha önce tartıştığımız faydalı botların aksine, zararlı bot etkinliği sitenizi gerçekten etkileyebilir ve kontrol edilmediğinde önemli zararlar verebilir. Sonuçlar, spam veya yanıltıcı ziyaretçilerden reklam sahtekarlığı gibi çok daha yıkıcı şeylere kadar değişebilir.

DDoS Ağları

En kötü şöhretli ve tehlikeli botlar arasında DDoS botları bulunur. Bu programlar, belirli bir siteyi veya sunucuyu çökertmek için bilinçsiz hedeflerin masaüstlerine veya dizüstü bilgisayarlarına yüklenir.

Web Kazıyıcıları

Web kazıyıcıları, e-posta adresleri veya iletişim bilgileri gibi değerli bilgiler için web sitelerini sıyırır. Nadir durumlarda, sitelerden metin ve fotoğraf kopyalayabilir ve başka bir web sitesinde veya sosyal medya hesabında izinsiz olarak kullanabilirler.

Dolandırıcılık Botlarına tıklayın

Birçok gelişmiş bot, yalnızca ücretli reklamverenlere giden zararlı bot trafiği üretir. Bu botlar, istenmeyen web sitesi trafiği yaratanlar yerine reklam sahtekarlığı yapar. Terimden de anlaşılacağı gibi, bu otomatik trafik, ücretli reklamlarda isabet oluşturur ve reklam ajanslarına büyük maliyetler getirir. Yayıncıların, genellikle normal trafik olarak kamufle edilen yasa dışı trafiği filtrelemeye yardımcı olmak için bot algılama tekniklerini kullanmak için çeşitli nedenleri vardır.

Güvenlik Açığı Tarayıcıları

Çok sayıda kötü niyetli bot, zilyonlarca siteyi zayıflıklara karşı tarar ve geliştiricilerine bunları bildirir. Bu zararlı botlar, sahibini uyaran meşru botların aksine, verileri daha sonra satabilecek ve daha sonra dijital sitelere sızmak için kullanabilecek üçüncü taraflara veri iletmek için yapılır.

Spam Botlar

İstenmeyen posta botları, öncelikle botların yazarının oluşturduğu bir web sayfası tartışma dizisine yorum bırakmak için yapılır. Bilgisayarlara ve İnsanlara Ayrı Ayrı Anlatmak için Tamamen Otomatik Genel Turing Testi veya CAPTCHA kontrolleri, yazılım odaklı kayıt işlemlerini taramayı amaçlasa da, bu botların hesap oluşturmasını durdurmada her zaman etkili olmayabilir.

Botlar Web Sitesi Performansını Nasıl Etkiler?

Bot trafiğini nasıl tanıyacağını, yöneteceğini ve tarayacağını anlamayan kuruluşlar onları mahvedebilir.  Çoğu zaman, düşük arzla mal ve emtia sunan ve reklamlara bağımlı olan web siteleri son derece savunmasızdır. Örneğin, üzerinde reklam bulunan web sitelerini ziyaret eden ve farklı sayfa öğeleriyle etkileşime geçen botlar, sahte sayfa tıklamalarına neden olabilir. Buna tıklama sahtekarlığı denir ve ilk başta reklam gelirini artırabilse de, dijital reklam platformları sahtekarlığı tespit ettiğinde, web sitesi ve operatör genellikle sistemlerinden kaldırılır. Stok istifleme botları ise, sepetleri tonlarca malla doldurarak, gerçek müşterilerin satın almalarını engelleyerek az stoklu e-ticaret web sitelerini kapatabilir. Bir bot sık sık veri istediğinde web siteniz yavaşlayabilir. Bu, web sitesinin tüm kullanıcılar için yavaş yükleneceği ve bir internet işletmesi için ciddi yansımaları olabileceği anlamına gelir. Aşırı durumlarda, aşırı bot etkinliği web sitenizin tamamını çökertebilir. Teknolojik olarak daha gelişmiş bir geleceğe geçiş yaptıkça, web arama tarama botları giderek daha akıllı hale geliyor.  Bir ankete göre, botlar 2021’de tüm İnternet trafiğinin yüzde 41’inden fazlasını oluştururken, zararlı botlar tüm trafiğin yüzde 25’inden fazlasını oluşturuyor. Web yayıncıları veya tasarımcıları, web sitelerine yapılan ağ sorgularına bakarak bot etkinliğini tespit edebilir.  Ayrıca, Google Analytics gibi yerleşik bir analiz platformu kullanılarak web trafiğindeki botların belirlenmesine yardımcı olunabilir.

Google Analytics Bot Trafiğini Nasıl Algılayabilir ve Engelleyebilir?

Web sitenizin Google Analytics bot trafiğini engellemesini sağlamanın birkaç basit yöntemi vardır . İşte ilk seçenek:

  • Önce bir Google Analytics profiline kaydolun.
  • Google Analytics yönetici konsoluna gidin.
  • Ardından, Görünüm seçeneğini ve ardından Ayarları Görüntüle’yi seçin.
  • Bot Filtreleme seçeneğine erişmek için aşağı kaydırın.
  • Onay kutusu işaretli değilse, Kontrol Et’e basın.
  • Ardından Kaydet’i tıklayın.

İkinci seçenek, bulduğunuz herhangi bir anormal etkinliği engellemek için bir filtre oluşturmaktır.  Bunu, Bot onay kutusunun devre dışı bırakıldığı yeni bir Görünüm ve kötü niyetli trafiği ortadan kaldıran filtreler oluşturarak yapabilirsiniz.   Kriteri, işlevsel olduğunu kontrol ettikten sonra Ana Görünüme ekleyin. Üçüncü olarak, Mülk alanında, Takip Bilgileri altındaki Yönetici alanında bulunan Yönlendirme Hariç Tutma Listesini kullanabilirsiniz.  Bu listeyi kullanarak siteleri Google Analytics metriklerinden eleyebilirsiniz. Sonuç olarak, şüpheli tek tip kaynak bulucuları (URL’ler), bu kontrol listesine dahil ederek sonraki verilerinizden hariç tutabilirsiniz.

Web Sitelerinde Bot Etkinliği Nasıl Belirlenir?

Olağanüstü Yüksek Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bir sitede sayfa ziyaretlerinde ani, beklenmedik ve benzeri görülmemiş bir artış olduğunda genellikle botlar suçlanır.

Olağanüstü Yüksek Hemen Çıkma Oranları

Sitenize gelen ancak buradayken başka hiçbir şey yapmayan ziyaretçilerin oranı hemen çıkma oranı olarak bilinir. Hemen çıkma oranlarında beklenmedik bir artış, botların belirli bir sayfaya yönlendirildiğini gösterebilir.

Beklenmedik Bir Şekilde Uzun veya Kısa Seans Süreleri

Ziyaretçilerin bir sitede kaldığı süre, oturum süresi olarak bilinir. İnsan doğası bunun sürekli olarak sabit kalmasını gerektirir. Bununla birlikte, oturum uzunluğundaki beklenmedik bir artış, muhtemelen bir botun web sitesinde olağandışı bir şekilde yavaş gezinmesinden kaynaklanmaktadır. Öte yandan, bir oturumun uzunluğu alışılmadık derecede kısaysa, bir bot web sayfalarını bir kişiden çok daha hızlı tarıyor olabilir.

Önemsiz Dönüşümler

Sahte dönüşümlerin yüzdesindeki büyüme, önemsiz dönüşümleri belirlemek için kullanılabilir. Bu, mantıksız e-posta hesaplarıyla profillerin oluşturulmasında veya sahte isim, cep telefonu numarası ve adres içeren web formlarının doldurulmasında bir artış olarak kendini gösteriyor.

Şaşırtıcı Bir Konumdan Ziyaretçi Artışı

Bot etkinliğinin diğer bir yaygın işareti, özellikle yerel sakinlerin web sitesini oluşturmak için kullanılan dili konuştuklarının şüpheli olduğu durumlarda, belirli bir coğrafi bölgeden gelen web trafiğinde keskin bir artıştır.

Web Sitelerinde Bot Trafiğini Nasıl Durdurabilirsiniz?

Bir işletme veya kuruluş, bot trafiğini tespit etme sanatında ustalaştığında, bot trafiğinin web sitelerine zarar vermesini önlemek için gereken uzmanlığı ve kaynakları edinmeleri de çok önemlidir. Aşağıdaki kaynaklar tehditleri azaltabilir:

Yasal Arbitraj

Yüksek verimli tıklama başına ödeme (PPC) veya binde maliyet (CPM) tabanlı girişimleri garanti etmek için çevrimiçi trafik için ödeme yapmaya trafik arbitrajı denir.  Web sitesi sahipleri, yalnızca saygın sağlayıcılardan trafik satın alarak kötü niyetli bot trafiği olasılığını en aza indirebilir.

robots.txt

Bu eklenti, kötü niyetli botların bir web sitesine erişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

JavaScript ile Uyarılar

Site sahipleri, bir bot web sitesine her girdiğinde bildirim almak için ilgili JavaScript uyarıları ekleyebilir.

DDoS Listeleri

Yayıncılar, sakıncalı İnternet Protokolü (IP) adreslerinin bir envanterini derleyerek ve sitelerinde bu tür ziyaret girişimlerini engelleyerek DDoS dolandırıcılığının miktarını azaltabilir.

Tip-Zorluk Yanıtları için Testler

Bir kayıt veya indirme formunda CAPTCHA kullanmak, bot trafiğini belirlemenin en kolay ve en popüler yollarından biridir. Spam botları ve indirmeleri önlemek için çok yararlıdır.

Log dosyaları

Sunucu hata günlüklerini analiz etmek, halihazırda güçlü bir ölçüm ve veri analizi bilgisine sahip olan web yöneticilerine botla ilgili web sitesi hatalarını belirleme ve çözme konusunda yardımcı olabilir.

Çözüm

Web varlığı olan herhangi bir işletme için maliyetli olabileceğinden, bot trafiği göz ardı edilmemelidir. 

Kötü niyetli bot trafiğini sınırlamanın birden fazla yolu olmasına rağmen, özel bir bot kontrol çözümü satın almanın en etkili olduğu görülmüştür.

Author

Birol BİLGİN

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir